Reklam
Reklam
Reklam

 Sağlık Müdüründen ivedi koronavirüs uyarısı

Van İl Sağlık Müdürü Doç.Dr. Mahmut Sünnetçioğlu Koronavirüs hakkında önemli bilgiler açıkladı.

 Sağlık Müdüründen ivedi koronavirüs uyarısı
06 Ağustos 2020 - 12:29
Reklam
Reklam

Van İl Sağlık Müdürü Doç.Dr. Mahmut Sünnetçioğlu,  normalleşme süreci içinde Pandemide henüz birinci dalganın içinde olduğumuz dönemde kurallara uyulmadı risk kapıda dikkat etmesek bugün veya yarın sizde hasta olabilirsiniz açıklamasında bulundu. 

Doç. Dr. Sünnetçioğlu, "Sayın Valimizin başkanlığında sık sık toplandığımız il pandemi kurulunun değerli üyelerinin görüşlerinin alınması ve bunların uygulanması, için çalışmalarımız aralıksız devam etmekte. "Şu an özel bir şey yapmamıza gerek yok. Vatandaşlardan tek isteğimiz kuralara uyulması, Dün neleri yapıyorsak bugün de aynı şeyleri yapmaya devam edelim. Temas ne kadar fazlaysa hastalığın görülme riskinin de o kadar fazla olabileceğine dikkati çeken Sünnetçioğlu, "Teması ne kadar azaltırsanız hastalık da daha az görülecektir." dedi.

Sünnetçioğlu, "Yeni tip coronavirüsten özelikle yaşlılarımızı ve kronik hastalıkları bulunanları koruya bilmek için bulaş riskinin yüksek olduğunu  hatırlatmak isterim; sadece maske, mesafe ve ziyaretlerden kaçınılmasını istesek bile vatandaşlarımız kurallara uymuyor; yaşlılarımız virüse yakalanarak can kaybı yaşanmakta. Covid-19 enfeksiyonu risk faktörlerinde yaşlılar ilk sırada yer alıyor. Gençlerimiz üzerine düşen görevi yerine getirmeli yaşlı ve kronik rahatsızlıkları olan kişilere dikkat emesi gerektiğini ve özellikle 65 yaş üstü kişilerde eşlik eden kronik bir hastalık olmasa bile fonksiyonel kayıplar yaşanabildiğini ve yaşla birlikte yaşanan bu kayıpların kişiyi hastalıklara karşı kırılgan hala getirdiğini belirtmek isterim.
Kronolojik yaş değerlendirmesinde 55 yaş sınır kabul ediliyor. 65-85 yaş üstündeki kişilerde eşlik eden kronik bir hastalık olmasa bile hem fonksiyonel kayıplar yaşanıyor hem de bağışıklık sistemi zayıflıyor. Ayrıca doğal  bağışıklıkta hem de kazanılmış bağışıklıkta  yaş ile  birlikte zayıflama  görülmekte yaşlılarımıza sahip çıkalım huzur ve güven içinde geçirebilmek için düğün, taziye ve benzer ziyaretlerden uzak tutalım. 

Doç. Dr. Sünnetçioğlu,“Altını önemle çizdiğimiz “kalabalık ortamlara girmeme” uyarımızla çelişen bir duruma yol açmamalıdır” hem sevdiklerimiz hem de kendi sağlığımız için alınacak önlemlerin çok önemli olduğunu söyledi. Bu sayede riski sıfır olmasa da en aza indirmeye çalışmalıyız. Hastalığı hafif geçirebilecek olan gençlerin, kendileri için hayati tehlike olmasa bile, taşıyıcı olabilecekleri, hastalığı büyüklerine bulaştırma ve onların yaşamlarını riske atma ihtimalleri olduğunu unutmamaları gerekir.”

Bu süreci hep birlikte atlatacağız. Rehavete kapılmamalıyız. Pandemi sürecinde kurallara uyan vatandaşlarımıza gösterdikleri hassasiyetler için her birine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Uymayanları uyaralım özellikle maske takma, hijyen ve sosyal mesafe koşullarını büyük bir titizlikle hayata geçirmeliyiz dedi.

 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum