Reklam
Reklam
Reklam

Van'da Adım Adım Sağlık

 Van’da “Sözleşmeli Yönetici Performans Değerlendirme” toplantısı düzenlendi.

Van'da Adım Adım Sağlık
22 Kasım 2019 - 12:27 - Güncelleme: 22 Kasım 2019 - 14:42
Reklam
Reklam


Sağlık Bakanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü Başkanlığında Van İl Sağlık Müdürlüğü’nün ev sahipliği ile Sözleşmeli Yönetici Performans Değerlendirme(SYPD) Bölge Toplantısı Van’da gerçekleştirildi. 
Van SBÜ. Eğitim ve Araştırma Hastanesi konferans salonunda gerçekleştirilen Sözleşmeli Yönetici Performans Değerlendirme Bölge Toplantısına Sağlık Bakanlığı Merkez temsilcileri ile Muş, Hakkari, Bitlis, Iğdır ve Van olmak üzere Sözleşmeli Sağlık yöneticileri ve ilgili birim sorumluları katıldı. 2018 yılı Tüm iller performans değerlendirme çalışmalarının özeti Bakanlık Daire Başkanı Dr. Cevher Cesur, tarafından anlatıldı. 
Açılış konuşması Van İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Mahmut Sünnnetçioğlu, tarafından yapıldı. Sağlık hizmetlerinin daha etkin, verimli, hakkaniyetli, ulaşılabilir ve kaliteli sunulabilmesi adına, illerde sağlık hizmetini yürüten sözleşmeli yöneticilerin, sözleşme süresince yürüttükleri faaliyetlerin Bakanlığın strateji ve hedefleri doğrultusunda, kaynak kullanımı ve hizmet sunumu etkililik ve verimlilik düzeylerini, ölçülebilir verilere dayalı performans göstergeleri kullanarak izlemek, ölçmek ve değerlendirmek amacıyla oluşturulan “Sözleşmeli Yönetici Performans Değerlendirmesi” sistemi gündeme getirildi. Yıl içerisinde Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen hizmet standartları çerçevesinde, sözleşmeli yöneticilerin performansının değerlendirileceği, bu sayede hizmet kalitesinde, hasta ve çalışan memnuniyetinde, kaynakların etkin ve verimli kullanımında artış hedeflendiği vurgulandı.
Sağlık Bakanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Oğuzhan Özhan, ise konuşmaların da 663 sayılı KHK ile Sözleşmeli Yönetici Performans Değerlendirme iş ve işlemleri genel müdürlüğümüze verilmiştir.  Genel müdürlüğümüzde bu çalışmaları yönetim hizmetleri ve değerlendirme daire başkanlığımız tarafından yürütmektedir. ancak arka planda Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü, Sağlık Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü, Kamu Hastaneleri Genel Müdürlüğü ve Bakanlığımızın bütün ilgili birimleri ile birlikte iş birliği içnde koordineli bir şekilde bu çalışmaları yürütmekteyiz dedi.
Özhan, performans değerlendirme çalışma amacının sözleşmeli il yöneticilerimizin performans düzeylerinin Bakanlığımızın politik ve stratejileri doğrultusunda ölçülebilir verilere dayalı performans göstergelerini kullanarak ölçmek ve değerlendirmekteyiz; amacımız bu yönde 694 sayılı KHK kapsamında Bakanlığımız ve merkez taşra teşkilatının yeni yapılanması ile 2017 yılı ekim ayı itibari ile çalışmalarımız başlamıştır. 2018 mayıs ayında değerlendirmede bakanlığımız ilgili birimleri ile gerekli koordinasyon sağlanarak sözleşmeli yönetici performans değerlendirme yönergesini yayınladık,bu yönerge içersinde 238 yönerge bulunmaktadır ve yıl boyunca veri izleme ölçme çalışmalarımızı gerçekleştirdik ve nihai olarak 2019 haziran ayı itibari ile tüm sözleşmeli il yöneticilerinin performans puanı başlangıç puanı performans değerlendirme komisyonu kararı ile belirlenerek ilan ettiklerini belirti. Yönetim Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Özhan, Ayrıca  biz bu süreçte sağlık tesislerimiz için 2018 yılı verileri ile güncel tesis kurum çalışmasını tamamladık yaptığımız bu çalışmayla sağlık tesislerimizin belirli hizmet guruplarına ayırarak sınıflandırdık 2019 yılı çalışmaları ile gelen bu noktada aylık olarak ölçümleri yapılabilen göstergeleri verilerini sisteme atmaya başladık ve  Sözleşmeli Yönetici Performans Değerlendirme yönergesinin gösterge kartlarının değerlendirmede kulanlılacak veri kaynakları,tabanlar,(SYPD) sistemine aktarılmaktadır; bu toplantımıza katılımınızdan dolayı teşekkür ediyorum" dedi. 
Daha sonra Genel Müdür Yardımcısı Oğuzhan Özkan, Daire Başkanları ve birim sorumluları tarafından, Sözleşmeli Yönetici Performans kriterleri hakkında bilgilendirme ve değerlendirmede kullanılan sistemin(SYPD) tanıtımı, göstergelerin nasıl oluşturulduğu, amaç ve hedefleri, veri temin yöntemlerini anlatan sunumlar Sağlık Bakanlığının temsilcileri tarafından anlatıldı. Bilgi sunumu sonrası ise soru cevap şeklinde enteraktif olarak genel değerlendirmeler yapılarak son buldu.


 

Reklam

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum