Reklam

Van haber | Van'da gıda fiyatları tavan yaptı - Domates 10 liraya ulaştı

Van ilinde son zamanlarda işsizlikle boğuşan vatandaşlar, gıda almaya zorlanıyor...

Van haber | Van'da gıda fiyatları tavan yaptı - Domates 10 liraya ulaştı
Editör: Van Haber
06 Nisan 2021 - 13:30 - Güncelleme: 08 Nisan 2021 - 17:06
Reklam
Van'ın esnafı ve vatandaşı bir hayli dertli... Vatandaşlara soru sorulduğunda: "Van'da gıda sektöründe domatesin kilosu 3 liraya alınırken 9,95 kuruşa alınamıyor..." denildi.

Van'da gıda fiyatları artışa geçti. Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan vatandaşlar, seslerini yetkililere duyurdu. Ülke genelinde bakanlık her ne kadar da denetimleri sıkılaştırsa da esnaflar ve toptancılar fahiş fiyatlarda satmaya devam ediyor.

"Pandemi var, gıdalar geç ve zamanında gelmiyor ama bizler ne yapalım?"

Vatandaş; "Domatesin kilosunu 3 liraya alırken şimdi 9,95 kuruşa alıyoruz. Gıdada; ayçiçek yağı, süt ürünleri ve sebze-meyveye, sanayi tarafında ise alüminyum, çelik, plastik ve porselen hammaddelerinde yaşanan zamlar dikkat çekti. Bu fiyat yükselişleri sebebiyle tüketiciler, mutfak alışverişleri için artık daha yüksek ücretler ödüyor. Vatandaşın direkt olarak cebine dokunan zamların, ekonomi yönetiminin de düşürmek için çaba gösterdiği enflasyona büyük etkisi oluyor.

Ticaret Bakanlığı fiyat denetimleriyle durumu kontrol altına almaya çalışırken, Tarım ve Orman Bakanlığı da özellikle tarım ürünlerinin üretimi noktasında sıkıntı yaşanmaması adına planlamalar yapıyor. Buna rağmen toptancılar ve bazı esnaflar indirim uygulamıyor... Bahaneleri ise; pandemi var, bizler ne yapalım. Tabi onlarda haklı. Pandemi var, gıdalar geç ve zamanında gelmiyor ama bizler ne yapalım? Allah devletimizi başımızdan eksik etmesin. Şikayetlerimiz, devletimize değil, fahiş fiyata satan fırsatçılaradır."dedi.

"Domatesin kilosunu 9,95 kuruşa değil, 15 liradan aşağıya vermezsiniz."

Esnaf;" Domatesin yükselmesi bizlik bir durum değildir. Bizlere gelen fiyatların üstüne KDV ve masraflarımızı katarak satıyoruz. Burası bir ticarethanedir. Bizlerde ailemize ekmek götürüyoruz. Bizlerde burada kazanıyoruz. Domatesin olmaması ve mevsimi olmadığından dolayı o kadar yüksek olması gayet normal değil mi? Halkımıza her zaman en iyi hizmeti vermeye devam ediyoruz ama halkımızda biraz bizleri düşünürse çok mutlu oluruz. Aslında herkes haklıdır. Devletimiz, denetimlerini yapar, toptancılar ürün kalitesine bakar, esnaflar ise sadece pazarlar...

Bu pazarlama ne yapalım? Siz bizleri kendi yerinize koyun! Siz olsanız, ne yapardınız? Benim yerime siz olun. Sizin işletmeniz bu olsun. Kira, su, doğalgaz, elektrik, personel, vergi, SSK, BAĞKUR, stopajlar ve sayamadığımız bir sürü gideri eklerseniz ne yaparsınız? Domatesin kilosunu 9,95 kuruşa değil, 15 liradan aşağıya vermezsiniz. Halkımız her zaman haklıdır. Bizlerde vatandaşlarımıza en iyi hizmeti vermeye çalışıyoruz. Devletimiz, bu zor günde halka yardım ediyor, vatandaşlara yardım ediyor..."dedi.

 

5 MADDEDE 'FİYATLAR NEDEN YÜKSELDİ?'
 
Pandemi nedeniyle ülkeler ürettiğini stoklama yoluna gitti.
Pandemi etkilerini azaltmak için uygulanan ‘bol para’ politikası nedeniyle hammadde fiyatlarında yükseliş yaşandı.
Döviz kurlarında-ki artış fiyat yükselişinde etkili oldu.
Üreticinin artan girdi maliyetleri, son ürünlere zam olarak yansıdı.
Spekülatif hareketler ve stokçuluk.
 
FİYAT ARTIŞINI ÖNLEYECEK 5 ÖNERİ
 
Özellikle üretim konusunda çok kapsamlı plan hayata geçirilmeli.
Süt ve et fiyatlarını direkt olarak etkileyen yemde, dışa bağımlılık azaltılmalı.
Temel gıda maddelerinde KDV oranları gözden geçirilmeli gerekirse düşürülmeli.
Spekülatif hareketlere karşı denetimler arttırılmalı, haksız rekabetin önüne geçilmeli.
Çiftçi desteklenmeli, daha çok üretime teşvik edilmeli.
 
TUBİTTUM HABER AJANSI - Van Gazetesi , Van haber, Van haberleri, Van toptan,
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 1 Yorum