VANLILAR UZAYA GİTMEK İSTER Mİ?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Milli Uzay Programı hakkında açıklama yaparak '2023'te Ay'a Gidiyoruz' diye açıklama yapmasıyla birlikte bu konu birçok kişi tarafından merak konusu oldu. Bizlerde Van Gazetesi olarak bu konuda küçük bir anket düzenledik.

VANLILAR UZAYA GİTMEK İSTER Mİ?
Editör: SEVDA YETKİN
15 Şubat 2021 - 15:34 - Güncelleme: 15 Şubat 2021 - 16:09
Reklam
Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,Türkiye'nin "uzaydaki hak ve menfaatlerinin nasıl korunacağı, gelecek 10 yılı nasıl şekillendireceklerini" açıklayarak 2023'te Ay'a gideceğimizin müjdesini vermişti. Bu konu gündeme geldiğinden beri vatandaşlar tarafından oldukça merak konusu haline geldi. Bizlerde Van Gazetesi olarak Vanlıların bu konu hakkındaki düşüncelerini merak ettik ve Sosyal Medya Hesabımızdan mini bir anket düzenledik. 
Düzenlediğimiz ankette takipçilerimize 'Uzaya Gitmek İster Misiniz?' sorusunu yönelttik. Beş bin kişinin katılım sağladığı anketimizde, %58 Evet oyu kullanılırken % 42 Hayır oyu kullanıldı. Oy sonucundan da anlayacağımız üzere vatandaşlarımız bu yeniliğe sıcak bakıyor.

Peki bu kadar merak ettiğimiz bu sistem ülkemize nasıl ve ne zaman geldi? Bize ne gibi artılar sağlayacak? 

Türkiye Uzay Ajansı 2018'de kuruldu

13 Aralık 2018'de Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile kuruldu.Türkiye Uzay Ajansı'nın başında Ağustos 2019'dan bu yana Serdar Hüseyin Yıldırım var. Aslen Rizeli olan 60 yaşındaki Yıldırım, bundan önce Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'nda Havacılık ve Uzay Teknolojileri Genel Müdürü ve daha da öncesinde Devlet Hava Meydanları İşletmesi'nde genel müdür olarak görev yapıyordu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Milli Uzay Programı"nın tanıtım toplantısında,
Türkiye'nin "uzaydaki hak ve menfaatlerinin nasıl korunacağı, gelecek 10 yılı nasıl şekillendireceklerini" açıklayacağını belirtmişti. Erdoğan, "Şu anda en önemli eksiğimiz fırlatma konusudur. O konuda da, kendi uydumuzu uzaya kendimiz gönderme yolunda önemli adımlar attık. ROKETSAN'da başlayan programla birlikte ilk yerli sonda roketimiz 136 kilometre irtifaya çıkarak uzaya sınırını aşmış durumdadır. En önemli hedefimiz 100'üncü yılda Ay'a ilk teması gerçekleştirmek. Gökyüzüne bak, Ay'ı gör" diyerek Ay'a gidiş planlarını anlattı:
"İnşallah Ay'a gidiyoruz. İlk aşamada 2023 yılı sonunda yakın Dünya yörüngesinde ateşleyeceğimiz kendi milli ve özgün hibrid roketimizle Ay'a ulaşarak sert iniş gerçekleştireceğiz. İlk fırlatmayı uluslararası işbirliğiyle gerçekleştireceğiz. Böylece ikinci aşama Ay misyonu için de gerekli bilgileri toplamış olacağız. 2028'de gerçekleştirmeyi planladığımız ikinci aşamada ise aracımızı yakın yörüngeye çıkaracak ilk fırlatmayı bu kez kendi milli roketlerimizle yapmayı ve yumuşak inişi planlıyoruz. Böylece Ay'da bilimsel faaliyetler yapabilen sayılı ülkelerden biri konumuna geleceğiz."

Erdoğan, ikinci hedefi 'milli uydu projesiyle rekabet gücünün artırılması ve dünyadaki pazardan pay almak' olarak açıkladı.

"Üçüncü hedefimiz Türkiye'ye ait bir bölgesel konumlama ve zamanlama sistemi geliştirmektir. Sivil ve askeri amaçlı kullanılan bu uydu teknolojisine dünyada yalnızca altı ülke sahiptir. Savunma tarım, şehircilik ve otonom araçlar başta olmak üzere kendi hassas navigasyon uydularımızı geliştirebileceğiz. Dördüncü hedefimiz, uzaya erişimi sağlamak ve bir uzay limanı işletmesi kurmaktır. Uzaydaki yetkinliğimizi artırmak, beşinci hedefimiz. Altıncı hedefimiz, astronomik gözlemler ve uzay nesnelerinin yerden takibi konusunda daha ileri bir seviyeye ulaştırmaktır. Bunun için altyapılarımız mevcuttur. Yedinci hedefimiz ülkemizde uzay sanayi ekosistemini daha da geliştirmektir. Eminim ki birçok kişi bu hayali kurarak büyümüştür. Hatta belki bayanlardan bile ben adayım diyenler vardır. Gerekli niteliklere sahip gönüllüler arasından seçerek gerekli eğitimleri almasını sağlayacak ve uzaya göndereceğiz. Artık astronot ya da kozmonot kelimelerine bir Türkçe karşılık bulmamız gerekiyor" dedi.

Uzay alanında 'etkin ve yetkin' insan kaynağının geliştirileceğini belirten Erdoğan, bir Türk vatandaşını uzaya göndermenin de son hedef olduğunu söyledi. Ancak bunun için bir tarih vermedi.


VAN GAZETESİ-ÖZEL HABER

 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum