Reklam
Reklam
NUPELDA DEMİRCİ

NUPELDA DEMİRCİ

Tanınmış Yazar ☫

1 Mayıs'ı Geride Bırakırken

01 Mayıs 2021 - 22:09 - Güncelleme: 01 Mayıs 2021 - 23:51

Dünya ülkeleri için bazı tarihler önemlidir. Bu tarihler dünya halkları için sosyal ve ekonomik alanında dönüm noktasıdır. Ancak bu tarihlerin ne için anıldığı, kutlandığı pek bilinmemektedir. Bu gün 1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramını kutlarken bu günün nasıl var olduğunu merak ettiniz mi? Hangi sebebe bağlı olarak ihtiyaç doğdu? İşte 1 Mayıs’ın tarihçesi:

İlk kez 1856'da Avustralya'nın Melbourn kentinde taş ve inşaat işçileri, günde sekiz saatlik iş günü için Melbourne Üniversitesinden Parlamento Evi'ne kadar bir yürüyüş düzenlediler. 1 Mayıs 1886'da Amerika İşçi Sendikaları Konfederasyonu önderliğinde işçiler günde 12 saat, haftada 6 gün olan çalışma takvimine karşı, günlük 8 saatlik çalışma talebiyle iş bıraktılar. Chicago'da yapılan gösterilere yarım milyon işçi katıldı. Louisville, Kentuck Luizvil'de Kentuck Kentaki 6 binden fazla siyah ve beyaz işçi, birlikte yürüdü. O dönemde Luizvil'deki parklar, siyahlara kapalıydı. İşçiler, sokaklarda yürüdükten sonra hep birlikte Ulusal Park'a girdi. Her eyalet ve kentte, siyah ve beyaz işçilerin birlikte yaptığı gösteriler, gazeteler tarafından, 'Böylece ön yargı duvarı yıkılmış oldu' şeklinde yorumlanmıştı.

Bu gösteriler 1 Mayıs'ı izleyen günlerde tüm harareti ile devam etti ve 4 Mayıs'ta kanlı Haymarket Olayı'na yol açtı. Uygulanan yasal baskılarla bu gösterinin tekrarlanması engellendi. 14 Temmuz-21 Temmuz 1889'da toplanan İkinci Enternasyonal'de Fransız bir işçi temsilcisinin önerisiyle 1 Mayıs gününün tüm dünyada "Birlik, mücadele ve dayanışma günü" olarak kutlanmasına karar verildi. Böylece ikinci gösteri 1890 yılında yapılabildi.


Zamanla 8 saatlik iş günü birçok ülkede resmen kabul edildi. 1 Mayıs böylece işçilerin birlik ve dayanışmasını yansıtan bir bayram niteliğini kazandı. Günümüzde sosyalist ülkelerde Çin, Kuzey Kore, Vietnam, Laos, Küba, Venezuela, Nepal, Bolivya ve daha birçok ülkede tatil günü olan 1 Mayıs'ı işçiler büyük kitle gösterileriyle kutlar.Bir İşçi Bayramını daha geride bırakırken; bir dahaki 1 Mayıs’ın, Mayısların kardeşçe, barış içinde, tüm din, ırk, düşünceye mensup insanların kol kola halaylar çektiği, kadınların mobinge uğramadığı, eşit işe eşit ücretin olduğu, çocuk işçilerin dünyanın hiç bir köşesinde kalmadığı, tüm işçilerin ve hatta tüm insanlığın adaletli, sağlıkla alanlarda kutlayacağımız bayramların gelmesi dileğiyle...

Sağlık sektöründe çalışan tüm işçilerin, 24 saat mesai yapan annelerin ve tüm işçilerin 1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramı kutlu olsun..

#Sağlıklı şiddetsiz günlerde buluşmak dileğiyle..