Reklam
NUPELDA DEMİRCİ

NUPELDA DEMİRCİ

Tanınmış Yazar ☫

Sağlık Çalışanlarının Acil Çağrısıdır!

03 Nisan 2020 - 22:17 - Güncelleme: 04 Nisan 2020 - 11:14

Dikkatli olun önlem alın!Yayılma hızınının yükselelip en üst sevyeye ulaşması bekleniyor!

 Çinin Vuhan kentinde ortaya çıkan corana virüs salgını kısa sürede Dünya'yı etkisi altına aldı. Israrlı uyaralara rağmen önlem almayan veya önlemleri sıkı  tutmayan ülkeler maddi ve manevi ağır kayıplar verdi ve vermeye de devam ediyor.   Aylardır uzaktan izlediğimiz olaylar bugün malesef ki bizim ülkemizde de
yaşanmaktadır.İstatistik verilere baktığımız zaman bunu daha net görüyoruz.

Ancak halkımız hala işin ciddiyetinin farkında değildir.Maskesiz, eldivensiz maaş kuyruğunda soysal mesafe bırakmaksızın beklemektedirler.

     Halbuki bu haftanın Türkiye için önemli olduğunu uzmalar duyurdu.Virüsün kuluçka süresinin dolduğnu yayılma oranın pik(tavan) yapacağını, duyurmuşlardı.Ancak kimse hala olayın ciddiyetinin gerçekten farkında olduğunu düşünmüyorum.Bu kadar tedbirsizce davranmalarının başka açıklaması olamaz.Eğer biz bu süreyi en kısa sürede ve sevdiklerimizle birlikte, ülkece az bir zararla atlatmak istiyorsak kendimiz için kurallara uyalım önlemlerimizi alalım.

      Ben gencim bana bir şey olmaz diyen gençler, hastalığın taşıyıcısı olabileceğinizi unutmayın.Bu hastalık grip değil!Semptomları ancak günler sonra ortaya çıkmakta buda hastalığın sinsi bir şekilde üst sevyeye çıkmasının kaçılmaz olduğunu gösteriyor.İşte o zaman kalp krizide geçirseniz hastanelerde yatacak yer doktor bulamayacaksınız.Önleminizi alın!

        Eğer çok sıkılıp evden çıkamak istediğiniz zaman 1 günde 950 ölüm ile rekor kıran ve morglarda yer kalmayan İspanya'da, bir doktorun bu sözünü hatırlayın."Sizler bu işin ciddiyetini, bir yakınınız için morglarda yer kalmayıp, koridorda uzandığını gördüğünüz zaman anlayacaksınız." İnancınız olsun korkarak ve acıyarak baktığımız insanların durumu bize hiç uzak değil.Önlem alın!

       Elimizden geldikçe çıkmayalım, kuralllara uyalım, sosyal mesafeyi koruyalım.

Bence en önemlisi de sanki kendisi dahil herkes koranaymış gibi davranıp mesafeyi korumalı ve hijyene dikkat etmekten geçiyor.Böylelikle yayılma hızını düşürebiliriz.
Son olarak okurlarım 3 seçeneğimiz var!
EVDE YATMAK
YOĞUN BAKIMDA YATMAK
MORGDA YATMAK!
Taktir sizlerin...

Bu yoğunluğun ve sıkıntının için de sorularımı cevaplayan bana süreç hakkında bilgi veren doktorlara ve sağlık çalışanlarına çok teşekür ederim.Sağlıkla kalın..

Sağlıklı günlerde buluşmak dileğiyle...
#EvdeKalTürkiye
    
  

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum