M. MASUM TEKİN

M. MASUM TEKİN

BEKLETİLDİ

Kapı

05 Mayıs 2021 - 22:04 - Güncelleme: 05 Mayıs 2021 - 23:12

Kapı! Kimi zaman bambaşka dünyaya açılan, kimi zaman cehennem kadar ürkütücü bir yere sürükleyen pervasız bir güçtür.
Kapı denildiğinde akla ilk gelecek olan şey evde odalara girebilmemizi sağlayan maddedir. Önemli olan işin sanatsal boyutundan bakabilmektir. Bazen o kapıdan tebessüm ile girerken, bazende hüzün dolu gözlerle çıkabiliyoruz. Ve bazen de o kapı yüzünden hiçbir kapıya uğrayamaya biliyoruz, gözümüz hep bize kapanan kapı da kalıyor. Bir kapı kapandı mı domino taşları gibi bütün kapılar kapanı verir insan hayatında. Ve aslında bizim bulunduğumuz yerden ayrıldığımızı, bize imgeleyen de kapıdır. Kapı çok büyük yetilere sahiptir, bazen bir insanın ölümüne neden olacak kadar, bazen de bir insanın yeniden doğmasına sebep olacak kadar.. Önemli olan kapının büyüklüğü değildir, sahip olduğu yeri ne kadar koruyabildiğidir. Bir bakımdan da kapıyı kapı yapan anahtarıdır. Anahtar yoksa kapının varlığı bu hayatta pekte bir etki etmez! Bir kapının anahtarı yoksa isteyen girip çıkabilir o kapıdan. Oysa bir kapının bir anahtarı var ise ve o anahtarın da bir sahibi varsa kapı tamamen sahibinin kontrolü altındadır ve kapı asıl o zaman kendi benliğini ortaya koyar, asıl o zaman sahip olduğu yeri belirtir ve varlığını kanıtlar.
Kapı denildiğinde, evdeki oda kapılarından ziyade başka kapıların da akla gelmesi gerekmektedir. Ve bu da unutulmamalıdır ki kapının bir den çok anlamı vardır.
Mesela göz kapağı da aslında bir kapıdır. Bakmayın isminin kapak olduğunu, kapıdır o! Ve o kapının sahibi de gözdür. İstediği zaman istediği yerde açıp, kapayabilir kendisini, neyi görmek istiyorsa görür, neyi görmek istemiyorsa görmez. Yetki tamamen onun ellerindedir.
Mesela her insan da var olan kalbinde bir kapısı vardır. Yalnız o kapıya pek fazla kişi giremez. O kapının anahtarına kalbin yaşantısı boyunca pek fazla kişi sahip olabilir. Ancak sadece bir kişi o anahtar ile kapıdan içeri girer. O kapıdan içeri girdikten sonra eğer bir hayat inşa edebilirse, hayatı boyunca o kapıyı bir daha bırakmaz lâkin eğer bir hayat inşa edemezse o kapıdan çıkmak zorundadır. Hatta çıkmak ile kalmayıp kapıyı kilitleyip, anahtarı da kendisiyle götürmektedir. O kapıya gelen her insan en fazla kapı önünde bekleyebilir. Her kapının asıl olarak bir anahtarı vardır. Evet o anahtar çualtılabilir ama emin olun her zaman ki hazzı hiçbir zaman vermez o kapı.  Anahtarsız bir kapı, varlığını belirtemez. Ondan dolayı kapınızın anahtarını kolay kolay kimseye vermeyin. Penceleriniz yoksa bile kapınızın çelik olduğunu hissettirin, o his zaten pencerenin yokluğunu kapatacaktır.