Reklam
BURAK CAKAR

BURAK CAKAR

Mega Yazar☫

Gevşemeyelim..

01 Temmuz 2020 - 10:17

Covid-19 ile mücadelede ne durumdayız?
Sağlık Bakanımız Fahrettin Koca haziran ayı başında "Kara göründü" demesine rağmen yapılan benzetmesindeki "Dalgalar" nedeniyle geminin limana bir türlü yanaşamadığını, daha doğrusu arzulanan sonuca bir türlü ulaşılamadığından bahsetmişti. Geminin limana yaklaşıp demir atması bir tarafa vaka sayılarındaki artış Mayıs ayındaki rakamlara dönmüş, entübe hasta sayısıda artmaya başlamış durumda.

Kabul etmeliyiz ki Covid-19 ile mücadelede sıkıntılı bir sürece girmiş durumdayız. Salgının ivmesini Nisan ayında baskılayıp aşağı doğru indiren Türkiye, Haziran ayında  bilek güreşinde kilitlenmeye girmiştir.

Şu anda ikili bir yöneliş var. Bir taraftan sinema, tiyatrolar, düğün salonları, İnternet kafe gibi alanlar sıkı tedbirlerle yeniden faaliyete geçiyor.
Diğer taraftan Sağlık Bakanımızın açıkladığı rakamlarda her gün ortalama 1400 vatandaşımız Covid-19 hastası olarak kayıtlara giriyor.

Bilim Kurulu uyarmıştı!
Daha geçen Mayıs ayında Avmlerin açılması kararının kuvvetli riskler barındırdığı gibi uyarılarda bulunulmuştu.

Gevşemeyelim..
Mücadelede gevşeme gösteren ülkelerde virüsün yeniden yükselişe geçtiğini görüyor, takip ediyoruz.

Tehlike çanları çalıyor!
Yine bilim kurulumuz daha önce alınan önlemlerden daha fazla önlem almamız gerektiğini belirtiyor.
Normalleşme sağlanamıyor! 
Tanı konmayan, belirti göstermeyen hastaların bulaştırmaya devam etmesi ve bu insanları tespit etmek için genel bir tarama yapılmaması bu faktörlerden biridir.

Burak Çakar

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 9 Yorum