Reklam
BURAK CAKAR

BURAK CAKAR

Eğitimci Yazar

Yarınlarımız için..

22 Eylül 2020 - 12:55 - Güncelleme: 22 Eylül 2020 - 13:35

Eğitimin temel dayanak noktaları vardır.Olmazsa olmazları yani.Bunlardan ilki öğrencidir.Temel öğe zaten.Bir diğeri öğretmendir.Öğretmen burada destekleyici ve rehberlik edici rolündedir.Öğrenciye bilgiyi verip onu nasıl işleneceğini,bilgiye nasıl ulaşması gerektiğini öğretendir.En önemli dayanak noktasına geldik. Veliler..

Maalesef ki öğrencilerimizin çoğu veli desteği görmüyor.Veli desteği demişken "Kitabını aldım.Dersaneye de yazdırdım.Günlük harçlığını da veriyorum.Tableti de var.Ben üzerime düşeni yaptım hocam." diyenler bir hayli çoğunlukta.Siz de böyle düşünüyorsanız lütfen okuyun.
Aslında hiçbir şey yapmamış gibisiniz! Neden diyenleri duyar gibiyim.Açıklayayım.Her türlü imkana sahipken başarısız olan binlerce öğrenci var. Sunulan onlarca şey. Ama çocuk başarısız.Demek ki eksik olan bir şeyler var.Yani bu düşüncedeki velilere göre çoçuğun başarılı olması lazımdı?Ama yok. Olmayan şey ise ilgi.. Lütfen çocukların eline tablet verip uzaklaşmaktansa onunla en azından günde 1 saat de olsa ilgilenelim.Online oyunlara giren öğrenci sayısı online derslere giren sayısından fazla!.Takip çok önemli o yüzden.Neler yapmış gün içersinde?.Eba'yı takip ediyor mu?.Canlı derslere katılıyor mu ?Bireysel çalışabiliyor mu? Bunları kontrol edelim.Dersler,konular çok fazla birikmeden.Özellikle de şimdi...


Velilere çok iş düşüyor..
Dünyayı saran koronavirüs salgın hastalığından dolayı ülkemizde etkilendi. Ve tabiki okullarımız,öğrencilerimiz de. Eğitim aksadı,öğrencilerimiz de bu durumdan etkilendi.Bu olumsuz durumu beraber aşabiliriz.
Öğretmenlerimiz,Milli Eğitim Bakanımız Sayın Ziya Selçuk'un talimatlarıyla canlı derslerle öğrencilere ulaşmaya çalışıyor.Herkes elinden geleni yapma derdinde.Ama siz velilere daha fazla iş düşüyor.Canlı derslere katılması ve takibi konusunda lütfen duyarlı olalım.EBA Tv'yi etkin bir şekilde kullanmalarını sağlayalım.Eğitim sadece okulda değil,dersanelerde değil.Teknoloji çağındayız.Bunu öğrencilerin etkili bir şekilde kullanmalarına olanak verelim.

Yüzyüze eğitim için canla başla çalışıyoruz.Hep beraber bu sıkıntılı süreci atlatalım.Yarınlarımıza destek olalım.Okulları beraber açalım.

Selamlar ve saygılar..