Reklam
Reklam
BURAK CAKAR

BURAK CAKAR

Eğitimci Yazar

STK çok icraat yok..

13 Temmuz 2020 - 23:31 - Güncelleme: 14 Temmuz 2020 - 00:00


Bir dernek kurma furyasıdır alıp başını gidiyor. Ortalık başkanlardan geçilmez oldu. Nedir bu başkan olma sevdası anlamış değilim. Sorsan tek bir faydası var mı memlekete? Yok. Vanda yaklaşık 800 dernek var. Ama adamakıllı, isminin hakkını veren bir kaç dernek sayabiliriz. 

Dernek kuran kişi, beyannamesini verdikten ve genel kurulunu yaptıktan sonra faal durumda görünüyor. Dernek tüzüğüne göre 1, 2 ya da 3 yılda bir genel kurulunu yapan dernek kayıtlarda faal olarak geçiyor. Van'da bu durumda faal olarak gözüken ancak 'Tabela Derneği' konumunda olan çok sayıda derneğin varlığı söz konusudur.

İşini hakkıyla yapanlara selam olsun.. 

Van'da ciddi anlamda icraat gösteren dernekler de yok değil. Bazı STK'lar ipi göğüslemiş durumda. Ellerinden geleni yapıyor, çabalıyorlar. Bu tarz STK 'ları desteklemek gerekiyor. Bizim kendi kültürümüzü, dini öğretilerimizi korumayı destur edinen derneklerin, sivil toplum kuruluşlarının arkasından yürürüz. Yürümeliyiz.! Çünkü Lgbt, mısyonerlik gibi topluluklar hızla yayılmakta. Çocuklarımız ve geleceğimiz için endişe verici boyuta gelmektedir. Bu tarz topluluklara karşı duracak, davamızı savunacak derneklere elbette ki ihtiyaç var. 

Mücahitler misiniz Müteahhitler mi karar verin! 

Başkanlarına gelecek olursak dernek adıyla alakası yok! Çoğu siyasi rant sağlama peşinde. Kimi ihale peşinde.Kimi kurtlar sofrasına oturma telaşında, kimi bilmem ne bela! Akşama kadar içip sabah kalktığında  sosyal medyadan dini sözler paylaşanlara zaten değinmek bile gereksiz! 


Sahi biz kimiz. Önce buna bir karar verelim. Ve nereye gitmek, varmak istiyoruz. Gideceğimiz yer hakkında bilgimiz, donanımımız var mı ve bedel ödemeye hazır mıyız!. Bırakalım övünmeyi-dövünmeyi, işimize bakalım. Çünkü yapmamız gereken çok işimiz var.

Selam ve dua ile