Reklam
UMUT AKMERMER

UMUT AKMERMER

Tanınmış Yazar

Egemenlik 100 Yaşında

23 Nisan 2020 - 00:03

Tarihler 23 Nisan 1920 cuma gününü gösterdiğinde Atatürk ve onla birlikte bağımsızlığa gönül vermiş insanlar Allah’ın izni ve milletimizin bitmez tükenmez desteğiyle çıktı yola. 

 

*

 

Kürşat’ın Çin’e karşı vermiş olduğu isyan gibi, bağımsızlığına düşkünlüğü gibi Türk milleti de damarlarındaki asil kandan aldı o bağımsızlık gücünü. Ekmeksiz, susuz, eşsiz, çocuksuz, kocasız da olurdu, yaşanırdı ama bağımsızlık olmadan yaşayamayacağını gösterdi. Elinde ne varsa milletiyle, askeriyle paylaşmayı bildi. Çünkü bağımsızlık Türk’ün geçmişten beri asırlardır huy edindiği en güzel özellikti. Çünkü ‘Ya İstiklal Ya Ölüm’ dü. 

 

*

 

Bugün bu şartlarda yaşıyorsak eğer mavi gözlü komutana borçluyuz bunun büyük bir kısmını. Onun askeri gücüne, ileri görüşlülüğüne, idealistliğine, liderliğine. Böyle bir lidere sahip olmak Allah’ın bir lütfu değil de nedir ? 

 

*

 

Yakın tarihimizde birçok badire atlatmış olsak da sonunda kazanan, güç kazanan hep bağımsızlığımız olmuştur. Bölünmeyecek bir millet olduğumuzu zor durumlarda daha çok gösterme erdemini sergiledi bu millet. Söz konusu vatan olunca gerisinin teferruat olduğunu her zaman gösterdi. Çünkü Türk’ün Türk’ten başta dostu olmadı bu dünyada. 

 

*

 

Evet, bugün ulusal egemenliğimizin, bağımsızlığımızın 100. yıl dönümü. Bugün eğer düşüncelerimizi, fikirlerimizi özgürce ifade edebiliyorsak, istediğimiz gibi gezip dolaşabiliyorsak, bu şanlı bayrağı gururla dalgalandırabiliyorsak bedelini 100 yıl önce ödeyen atalarımızın sayesindedir. Bu gurur hepimizindir. 

 

*

 

Ne kadar evlere kapanmış olsak da bu coşku evlere, mekanlara, statlara sığmayacak kadar büyüktür. Hiçbir bahane bu bayramı kutlamamıza engel olmayacaktır. Bunları yapmak için muhtaç olduğumuz kudret, damarlarımızdaki asil kanda mevcuttur. 

 

*

 

Söyleyecek sözler bitmez bu günle ilgili. Atatürk gibi bir lidere sahip olduğumuz için her zaman övünmeliyiz. Dünyanın saygı duyduğu ve ‘ keşke bizim milletimize gelseydi’ diye imrendiği bir lidere sahip olduğumuz için her zaman gurur duymalıyız. Değerlerine her zaman sahip çıkmalıyız. İlkeleri ülkemizin yol haritası olmalı ve aydınlık yarınlara gitmemizde ışık kaynağımız olmalıdır. 

 

*

 

Evet arkadaşlar. Egemenlik 100 yaşında. Haykıralım dağlara, taşlara. Bağımsızlığımız 100 yaşında. Bitmesin bu sevinç, bitmesin bu coşku. Bizler, biz çocuklar ne kadar şanslıyız ki dünyada hiçbir milletin sahip olmadığı bir bayrama sahibiz. Bağımsızlığını çocuklara armağan eden başka bir toplum yoktur ve olmayacaktır. 

 

*

 

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlu olsun. Egemenlik 100 yaşında. Bu gurur hepimizin. Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bir sözüyle bitirelim bugünkü yazımızı. 

 

*

 

‘Benim naçiz vücudum bir gün elbet toprak olacaktır. Fakat Türkiye Cumhuriyet ilelebet payidar kalacaktır. Ne mutlu Türk’üm diyene’.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 1 Yorum