UMUT AKMERMER

UMUT AKMERMER

Tanınmış Yazar

Sorunluluk Kimde ?

16 Eylül 2020 - 23:29

İnsan kişiliği üzerinde birçok şeyin etkisi vardır. Bunların başında tabi ki eğitim geliyor. Ama bildiğimiz eğitim değil. 

 

*

 

Okuma yazma işin kolay yanı. Çocuk anne karnına düştüğü andan itibaren başlıyor eğitim. Ailenin içindeki huzurun durumu, çocuğun dünyaya gelecek olmasının aile içinde yarattığı mutluluk, çocukla anne karnında başlayan diyalog vs vs. Bunu daha uzun uzadıya sıralayabiliriz. 

 

*

 

Bir çocuğun kişiliğini etkileyen unsurlardan birinin ‘tuvalet alışkanlığı’ olduğunu daha önce duymuş muydunuz ?

 

*

 

Bu birçok maddeden biri sadece. İnsan karakteri, nasıl bir yol izleyeceği belki de çocukluk yıllarında belli oluyor. Dünya üzerinde birçok suç işleyenler elbette ki bunları durduk yere yapmadılar. Mesele çocuklukta nasıl bir yaşam sürdüğü, nasıl bir aile yapısı içinde hayatı öğrendiği. 

 

*

 

Hayatımızdaki önemli noktaların bizim dışımızdaki etmenler tarafından gerçekleştirmesinin sonuçlarını bizim çekmemiz size de biraz ilginç gelmiyor mu ? Sevmeyi, sevilmeyi görmeyen birinden sevmesini beklemek ne kadar gerçekçi olur ? 

 

*

 

Başarılı bir çocuk gördüğümüzde başarının bir payını aileye yüklerken durum tersine dönünce neden bireysel düşünüyoruz ? Olumlu yanlar toplumsal olurken suçların bireysel olması biraz adaletsiz olmuyor mu ?

 

*

 

Herkes muhakkak güzel bir yaşam sürmek, sevmek, sevilmek, değer görmek ister. Bunun için bütün hayatı boyunca çabalar. Başarılı olur, başarısız olur. Bütün bu durumlarda sorumluluğun ne kadarı bize ait ?