UMUT AKMERMER

UMUT AKMERMER

Tanınmış Yazar

Yitip Giden Bir Can Daha

29 Aralık 2020 - 23:46

Bir kadın daha bugün bir erkek tarafından katledildi. Bu kaçıncı artık saymaktan herkes usandı. Yitip giden canların sayıdan ibaret olmasına alışmış bir toplum yapısına doğru evriliyor gibiyiz. Gazetelerde 3. sayfa, ana haberlerde ortalarda veya sonlarda servis edilen haber niteliğinde ne yazık ki kadın cinayetleri.

 

*

 

Ne kadar ağır cezalar koysak da, hatta sonunda idam olacağını bile söylesek yine devam edecek gibi geliyor bu akıl almaz olaylar. Çünkü insanımızdaki kafa yapısı değişmedikçe, ‘benim olmayan kimsenin olmasın, ölsün’ mantığı olduğu sürece bu katliamlar ne yazık ki devam edecek gibi. 

 

*

 

İnsan yaşamına kıymak elbette kolay değil. Belki de çocukluktan beri gelen bir ruh hali vardır bunun içinde fakat o ruh halini de yıllar içinde düzeltmenin yolunu bulmamız gerekiyor. Bunu yapabilecek olan da eğitimdir. Eğitime ne kadar önem ve değer verirsek, eğitimcilerimizi ne kadar el üstünde tutar ve topluma etkisinin ne kadar fazla olacağını görmezden gelmezsek işte o zaman bu cinayetler de biter, sokak ortasına çöp atan insan da biter, yere tüküren insan da biter, şiddet de biter, saygısızlık da biter. 

 

*

 

İş işten geçti demeden bir an önce yola koyulmalıyız. Bir can daha yitip gitmeden. Cinsiyetin ne olduğu hiç önemli değil. Yarın başka bir kadının ya da erkeğin öldürülmeyeceğinin garantisini kim verebilir ?