Reklam
UMUT AKMERMER

UMUT AKMERMER

Tanınmış Yazar

Aile olabilmek...

27 Nisan 2020 - 00:42

Aile üzerine konuşmaya ne dersiniz ? 

 

*

 

Aile dediğimiz kavram minimum iki kişiden oluşan bireysel yakınlığa verdiğimiz bir isim. İki kişinin, bütün ömrünü birlikle geçirmek için hayatlarını birleştirmek adına attıkları adımın ilkini oluşturuyor. Çocukların varlığıyla ailemiz genişliyor. Kalabalıklaşıyoruz. Kalabalıklaşmak belki birbirimize daha çok bağlıyor bizi, belki de birbirimizden koparıyor bizi. 

 

*

 

Herkes mutluluk üzerine kurar ilişkisini. ‘Ben mutsuz olmak için evleniyorum’ diyeni duydunuz mu ? İnsanlar mutluluklarını daha fazla arttırmak için, neslini sürdürmek için çocuk sahibi olmak istiyor. Peki kaçı o sevgiyi verebiliyor çocuğuna. Her anne-baba çocuğuna gerekli sevgiyi verebiliyor mu ? Cevap ‘evet’ ise eğer o zaman neden bu kadar dolu ceza infaz kurumları ? Cevap ‘hayır’ ise eğer o zaman mutsuz olacağımız veya mutsuz yapacağımız bir geleceğe neden adım atıyoruz ? 

 

*

 

Bütün eğitim ailede başlar kuşkusuz. İnsan tabiatı gereği ilk önce gördüklerini taklit ederek öğrenmeyi gerçekleştirir. Ailede ne görürse onu yapmak üzerine bir hayatı olur. Bu hayatı ona inşa eden ise aile üyelerinden başkası değildir. Peki kötü bir geleceği çocuklarımıza armağan etmeye hakkımız var mı ? Her yaptığından dolayı eleştirmek için bir çocuk dünyaya getirmenin hakkı bir yanı var mı ? Kendimiz gibi bir çocuğumuzun olmasını isteme hakkına sahip miyiz ?

 

*

 

Aileyi oluşturan en önemli şeylerden biri yaşanmışlıklardır. Şöyle bir düşünün geçmişsinizi. 

 

 

*

 

Bir insan ilk önce yaptıklarımızı ailemize kabul ettirmeye çalışırız. İlk önce takdirini kazanmayı isteriz. Bir ‘aferin’, bir ‘sırtın sıvazlanması’, bir ‘başın okşanması’ belki sizin için bi şey ifade etmeyebilir ama karşınızdaki için neler ifade ettiğini tahmin daha edemezsiniz. Mümkün olduğunca, fırsatını bulduğunuz ölçüde sevdikleriniz güzel vakitler yaratmaya çalışın. Sevdiklerinizi bir ‘rakip’ değil ‘yoldaş’ olarak görün. Dargınlıklar varsa gidermeye çalışın. Yüz yüze gelemiyorsanız içinizden bunun sebeplerini kendinize sorun. 

 

 

*

 

Eğer anılara boğuluyorsanız düşüncelerinizde  ne mutlu size hayatınıza nice güzellikler sığdırmışsınız. Lakin bulamıyorsanız zaman kaybetmeden sevginizi göstermeye çalışın. Fakat zaman geçtiyse o zaman yakınabilirsiniz. O gemi bir daha dönmemek üzere yola çıkmış demektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum