Reklam
UMUT AKMERMER

UMUT AKMERMER

Tanınmış Yazar

Doğduğun Coğrafya Kaderindir...

19 Nisan 2020 - 00:44

İçinde bulunduğumuz sürecin sorumlusu olarak herkes Çinlileri ve yabani hayvanları yemelerini suçlayıp duruyor. Sebebi şüphesiz bize yenilen canlıların ‘iğrenç’ gelmesi. Peki hiç düşündük mü bu insanlar bu hayvanları neden yeme gereksinimi duyuyor ? 

 

*

 

İbn-i Haldun’un da dediği gibi ‘ doğduğun coğrafya kaderindir’. Hiç kimse nerde doğacağına karar veremiyor veyahut kimseye nerde doğmak istersin diye sorulmuyor. Kendi coğrafyamızla karşılaştırdığımızda yabani hayvanları daha çok dinsel açıdan yasaklı olarak bildiğimiz için uzak duruyoruz. Peki Asya’daki insanların yerinde kendiniz olduğunuzu düşünebilir misiniz ?

 

*

 

O bölgelere giden insanların söylediklerine bakılırsa bu yabani hayvan yeme alışkanlığı birkaç yıllık bir olay değil. Oradaki insanların bi gelenekleri bile diyebiliriz. Dini açıdan bizim gibi sakınmalarını söyleyen bir gerekçe de yok. Hal böyle olunca insanlar atalarından gördükleri kültürleri devam ettiriyorlar. Tıpkı bizdeki gibi değil mi ?

 

*

 

Bizim bugün yediğimiz, içtiğimiz şeylere baktığımızda ülke içinde bile ne kadar farklılık gösteriyor. Bizim yediklerimizi nasıl ki onlar yadırgamıyorsa bizim de onları yadırgama hakkımız bulunmuyor. 

 

*

 

Bir başka olaya gelirsek geçmişten beri o hayvanların aynı genetik yapısının sürekli değiştiği. Sebebi ne olabilir sizce ? Evet, sebebi de biziz. O yabani dediğimiz hayvanların yaşam alanlarına dokunarak yurtlarından ediyoruz. Alışık oldukları düzeni bozuyoruz. Sebebi ise daha çok para kazanma hırsından başka bir şey değil. 

 

*

 

İnsanın daha çok para kazanma hırsı yüzünden daha çok uzaklaşıyoruz organik yaşamdan. Yaptığımız ilaçlamalar bir tek meyve ya da sebzeye fayda veriyor, günü kurtarıyor. Daha çok para kazanmamızı sağlıyor. Peki ya onu soluyan canlılar, hayvanlara ne oluyor ? Doğal olarak sonucunda düzen bozuluyor, genetiği değişiyor. Geçmişte olmayan hastalıklar veya çaresi olan hastalıklar boyut atlayıp daha beter halde karşımıza geliyor. 

 

*

 

Sonuç olarak ne mi oluyor ? 

 

*

 

Uğruna hırslı şekilde çalışıp kazandığımız o paraları sağlığımız korumak için geri veriyoruz. Tabiat bizden bir şekilde intikamını alıyor farkında olmadan. Sağ cepten alıp sol cebe koymak gibi. Sonuçta da kendimizi kandırmaktan, anlık zevklere aldanmaktan başka bir şey yapmıyoruz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum