UMUT AKMERMER

UMUT AKMERMER

Tanınmış Yazar

Karar Sizin...

11 Nisan 2020 - 22:26

Hadi biraz zamanda geriye doğru yol alalım. Çocukluk yıllarımıza, ilk gençlik yıllarımıza dönelim. O zaman yaşadıklarımızı düşünelim. Bir nebze olsun şu gündemden uzaklaşalım. 

 

*

 

Geçmişe dönüp baktığımızda, arkadaşlarımızla oturup sohbet ettiğimizde ilk akla gelenler çocukluk zamanlarında oynadığımız oyunlar gelir. Tasolar, misketler, domino taşları, oyuncu kartları, seksek oyunları, evcilik oyunları başlı başına aklımıza gelenlerindendir muhakkak. 

 

*

 

Hepimizin muhakkak bir bisikleti olmuştur. O bisikleti alıp akşam ezanı okunana kadar mahalle mahalle gezmeler, kendi çapımızda akrobasi hareketleri yapmalar ve tabiki yaptığımız kazalar. Yapmayan pek yoktur. Geçmişten günümüze o günlerden kalma hatıralar da taşır bu kazalar. 

 

*

 

Peki ya gençlik yıllarımız. Özellikle 90’ların sonu ile 2000’lerin başındaki gençlerde arabesk sevdası aşırı derecede fazlaydı. İşi abartıya kaçırıp tasvip etmeyeceğimiz şeyler yapanlar da vardı muhakkak ama genel hatlarıyla baktığımızda her şarkıya yazılmış sözde kendimize bir anlam bulmayı başarabildik. Üzüldüğümüzde müziğin sesini sonuna kadar açıp ağlayabildik. 

 

*

 

Ve daha nice şeyler yaşadık. Benim aklıma gelenler bu kadar ama sizlerin aklında muhakkak geçmişte yaşadığınız anıların canlandığına eminim. Dönüp baktığımızda ne kadar da mutlu olduğumuz, hala daha anıları düşündüğümüzde yüzümüzde beliren gülümsediğinizi farkediyordunuz değil mi ? 

 

*

 

Geçmişte belki çok iyi imkanlarımız, durumumuz yoktu fakat küçük şeylerden mutlu olmayı başarabiliyorduk. Yaptığımız bir davranışa verilen bir bakış, sıvanan bir sırt birçok hediyenin veremeyeceği mutluluğu veriyordu muhakkak. 

 

*

 

Oysa şimdi o çocuklar işinde gücünde yetişkin insan oldular belki de. Maddi durumları da çocukluk yıllarına oranla kat kat daha iyi durumda belki de. Lakin mutluluğu o zamanlardaki gibi bulabiliyor muyuz ? Mutluluğu çocukken büyüklerimizden alacağız bir ‘aferin’ de mi arıyorduk yoksa doğum günümüzde alınacak pahalı bir hediyede mi ? 

 

*

 

Yeni alacağınız bir araba mı sizi daha mutlu ediyor yoksa sevdiğiniz birinden duyacağınız bir söz mü ? Pahalı bir yüzük mü sizi daha mutlu ediyor yoksa dost sohbetinde gülerken gözden akan bir damla yaş mı ? 

 

*

 

Karar sizin.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum