Reklam
UMUT AKMERMER

UMUT AKMERMER

Yazan
  • Instagram

Önlem Almak

30 Mart 2020 - 00:54

İnsanlığın küçücük bir virüsle verdiği mücadele hız kesmeden devam ediyor. Elle tutulur bir gelişme olmasa da bu hastalıktan kurtulan vatandaşlarımız olduğu gibi yaşamını yitiren 131 vatandaşımız bulunuyor. Bizim için rakamdan farkı olmayan bu bilgi bir çok kişi için üzüntü ve hüzün teşkil ediyor. 

 

*

 

Devleti yaşatmak için insanı yaşatmak temel amaç lakin olaya bir de şu noktadan bakmanızı istiyorum. Gelişen hastalıklara ilaç bulmaktansa; hastalığı daha ortaya çıkmadan insanları bu hastalıklara karşı korumak daha mantıklı ve masrafsız değil mi ? Nasıl daha masrafsız olabilir diye sorduğunuzu duyar gibiyim. 

 

*

 

Dünyada her yıl sağlık harcamalarına ayrılan miktar 2.2 trilyon dolar. Bu sağlık sorunlarına yakalanan insanlar için harcanan miktar ise 7.9 trilyon dolar. Bunlara karşı olarak önleyici sağlık hizmetlerine ayrılan tutar ise 0.2 trilyon trilyon dolar. 

 

*

 

1900’lerin başında ülkemizde etkili olan salgın hastalıklarla mücadele kapsamında kurulan Hıfzıssıhha Enstitüsü ilerici bir düşünceyle bu hastalıklarla mücadelede kale vazifesi görmüş ve 1980’lere kadar aşı dahi üreterek ülkedeki salgınların belli ölçüde önüne geçmiş oldu. 

 

*

 

Yukarıda vermiş olduğum rakamlar dünya için geçerli olsa da üç aşağı beş yukarı bizim için de geçerli durumda. Bu durumda hastalıklara milyonlarca dolar harcamaktansa bunların önüne geçmek daha kârlı ve daha sağlıklı olacaktır. 

 

*

 

Yangını söndürmek elbette önemli fakat yangının çıkmasını engelleyecek tedbirleri almak daha önemli.

YORUMLAR

  • 0 Yorum