Reklam
Adem Kulaberoğlu

Adem Kulaberoğlu

Yazan

23 Nisan'ın Sahipleri

23 Nisan 2020 - 00:00

Değerli Okur,

Bugün 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

20 yaşın altındaki evlatlarımız sokağa çıkma yasağından dolayı bir süredir evlerinden dışarı çıkamamaktadır. Bilim Kurulu evlatlarımızın sağlığı için özgürlüklerine susamalarını bir süreliğine uygun görmüştür.

Aslında gençlerimizin ve çocuklarımızın sokaklara çıkıp bu bayram adına etkinliklere katılmaları onların özgürlüklerine pek de bir şey katmayacaktır. Hayal kurmaktan aciz bir nesli, sokaklara çıkarak nasıl özgürlüğüne kavuşabilir?

***

Sizlerle bazı araştırma şirketlerinin gençlerimiz ve çocuklarımızla ilgili edindikleri verileri paylaşma istiyorum.

Zenna Araştırma Şirketinin yapmış olduğu çalışmaya göre mutsuz olduğunu ifade eden gençlerin %36’sı geçmişe dönmek istiyor. Geleceğe dönük hayali, hedefi bulunmuyor.

Future Bright Araştırma şirketine göre toplumumuzun %49’u çocukken hayal kurmuyor. Hayal kuran gençlerin en büyük hayali %73 ile aile kurmak. Üniversiteli gençlerin %60’ı  Türkiye’den milyar dolarlık proje çıkabileceğine inanmıyor. İnanılmayan bir şey nasıl başarılabilir?

Habitat dergisinin yaptığı araştırmaya göre gençlerin en fazla yaptığı aktivite %72 ile dolaşmak. Herhangi bir kursa, spora, etkinliğe katılmayan çocukların oranı %92. 

***

Değerli Okur,

Bu veriler, evlatlarımızın korona virüsten önce de özgürlüklerinden uzak olduklarını söylemektedir. Evlatlarımız için özgürlük, hayal güçlerini sınırlandırmamaktır. Zira hiçbir şey hayal gücü kadar hür değildir.

Evlatlarımız maalesef hayal kurmamaktadır. Sıkılmayan, düşünmeyen, üretmeyen bir gençlik yetişmektedir. Çünkü düşler olmadan her şey uzaktadır ve zor görünür.

İşte 23 Nisan, değerli evlatlarımıza özgür olmayı, hayal kurmayı kazandırmıştır.

Bu anlamda bütün evlatlarımızın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramlarını kutluyorum. Özgürce sıkılan, düşünen ve üreten bir neslin yetişmesini temenni ediyorum.

***

NOT!

Değerli Okur,

Son dört haftada 28 yazı kaleme aldım. Umarım ufak ta olsa bir anlam ifade etmiştir paylaşmak istediğim hususlar. Bir saygısızlığımız veya seviyesizliğimiz olmuş ise affola.

Ramazan ayı münasebeti ile kendime daha çok vakit ayırmayı planlıyorum. Bu sebepten ötürü nasip olursa sadece pazartesi günleri yazmayı düşünüyorum.

En az uyumaya ayırdığımız vakit kadar öğrenmeye ayırmak ümidiyle.

Sağlıcakla kalın.
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum