Her Şeye Rağmen Fidan Dikmeye Değer
Adem Kulaberoğlu

Adem Kulaberoğlu

Yazan
  • Instagram
  • LinkedIn

Her Şeye Rağmen Fidan Dikmeye Değer

17 Nisan 2020 - 00:00

Değerli Okur,

Diyelim ki, masanızda kitap okuyordunuz ve uyuya kaldınız. Bir rüyanın içerisinde, bisiklet kullanıyorsunuz. Bisiklet sürüyor olduğunuzun rüya olduğunu, rüyanın içerisinde fark edebilir misiniz?

Antik Yunan filozofu Sokrates'in 'bildiğim bir şey varsa o da hiçbir şey bilmediğimdir' sözü neyi ifade ediyor olmalı? Rüyada olduğunun farkına varanlardan birimidir acaba Sokrates? Rüya aslında, rüyada olduğumuzu rüyada iken idrak edemeyeceğimizi mi söylüyor bize, hal dili ile?

Bugünkü yazı, rüya gören bir insanın rüyada olduğunu anlama çabası! Korona virüs salgını rüyada olduğumuzu hatırlatan bir irkilme mi acaba? Sadece korkan insan mı ölüm yaklaştıkça hayata sarılır?

***

Rüyanın içerisinde iken uyanacağımızın farkında bile değilizdir. Fakat insan biliyor olmalı dünyada iken ölecek olacağını! Ölecekse eğer, dünyanın bir nevi rüya olduğunu! Bir nevi rüya ise eğer dünya, rüyada olduğunu bizlere hissettirmeyeceğini! Bir gün muhakkak öleceğiz. Ama her şeye rağmen yaşamaya değer, değil mi?

Herkes öleceğini biliyor. Herkes öleceğini bildiği için cennete gitmek istiyor. Fakat kimse ölmek istemiyor. Çünkü yaşamak değerli, değil mi?

Arzu, hayatın yarısıdır derler. Kayıtsızlık da ölümün. Dengede tutmalı değil miyiz? Biz dengeyi tutturamazsak Kâinatın Sahibi bizi dengeye getirmez mi? Bu günlerde olduğu gibi! Ama her şeye rağmen yaşamak özel, değil mi?

Ölümden kaçmak için attığımız her adım, bizi ölüme daha da yaklaştırıyor olabilir. Ölümden kaçmak plastik bir topun içerisinde top patlayana kadar koşmak gibi! Koşmak lazım çünkü her şeye rağmen hayat yorulmaya değer, değil mi?

Doktor üç aylık ömrünüzün kaldığını söylediğini düşünelim. Herkesin öleceği bir dünyada kendi ölümünü üç ay önce öğrenmek zamanın değerini bilene ne kadar da değerli bir hediye! Lakin kim ister böyle bir hediye. Her şeye rağmen yaşlanmak güzel, değil mi?

Bu salgın elbet bir gün bitecek. Unutulup gidecek. Kendi ile birlikte bazı insanları da unutturacak hafızalardan. Belki de bizde unutulanlardan olacağız! Ama yine de bir sonraki salgına kadar yaşamak tatlı, değil mi?

***

Her doğan günün batması kadar açık ve berrak bir hakikat, ölüm gerçeği. Bugün korona virüs münasebetiyle varlığını iyiden iyiye hissettiriyor her birimize.

Kaçımız yaptı tatil için erken rezervasyon? Ölüm korkusu hayatla bağımızı kopartmıyor değil mi! Peki, hakikatle aramıza güvenli mesafe koymamız çözüme katkı sağlıyor mu?

***

Değerli Okur,

Ömrümüzün sonuna asırlar kalsa veya bu günümüz son günümüz olsa bile, hakikatle aramıza mesafe koymayacağız. Ölüm var! Zira rüya, kendi diliyle dünya hayatının hakikat olmadığını söyler! Lakin her şeye rağmen, hayat yaşamaya değer!

Son Peygamberimizin söylediği gibi, ‘kıyametin bugün kopacağını bilsek dahi fidan dik’ meye devam edeceğiz her yere.

Nazım Hikmet'in şiirinde bahsettiği gibi, 'toruna kalsın diye değil, yaşama olan saygımızdan' dikeceğiz fidanı belki de son kere.

Gelecekte hangi meyveden tatmayı arzuluyorsak onun fidanını dikmeye devam edeceğiz!

***

O zaman söyleyelim son sözü;

Rüyada olduğumuzun farkındaysak eğer,
Her şeye rağmen, fidan dikmeye değer!

YORUMLAR

  • 0 Yorum