Reklam
Adem Kulaberoğlu

Adem Kulaberoğlu

Yazan

Salgın Tecrübe Doğurur

14 Nisan 2020 - 00:00

Değerli Okur,

Geçen salı salgın ile ilgili, verimli bir ekonominin varlığını gerekli görmüş, korona virüs ile başarılı bir mücadelenin sürdürülebilir bir ekonomi sayesinde mümkün olabileceğini yazmıştık.

Bu salı ise, salgınlardan doğan krizlerin akademik iktisada ve ekonomik sisteme uzun vadeli katkısını ele almak istedim.

***

1918-19 İspanyol Gribi ile dünya ciddi anlamda nüfus kaybetmiştir. Dünya devletlerinin, nüfus kaybını önlemek için salgın sürecindeki ekonomik kayıpları göze aldıkları görülmektedir. Tarihi kayıtlar, bu devletlerin salgının ekonomik kayıplarını 10 yıl boyunca telafi etmeye çalıştıklarını söylemektedir.

Bu 10 yıllık ekonomik süreç dünyanın finans anlayışına çok şey kazandırmıştır. Bu kazanımlar dünyaya, salgınların sebep olduğu ekonomik bunalımlarla mücadele edilmesini öğretmiştir.

Bir mühendis olarak ifade etmeliyim ki, depremler olmasa hiçbir depremin yıkamayacağı binaları inşa etmemiz mümkün olmazdı. Zira depremler laboratuvarlarda elde edemeyeceğimiz gerçekliği bize sunmaktadır.

Ekonomik sistemler de kriz dönemlerinden çıkarılan derslerle olgunlaşır ve yeni boyutlar kazanır. İktisadi değerleri deneyle test etmenin çok mümkün olmadığı görülmektedir. Bu sebepten ötürü salgın süreçlerinden ekonomik fikirler ve dersler çıkarmak önem arz etmektedir.

***

Değerli Okur,

Tarih boyunca salgın gibi önemli olaylar ve bu olaylardan doğan krizler toplumlara insan fikriyatı ile elde edilemeyecek tecrübeler kazandırmıştır.

Salgın sancısının büyük olması doğacak tecrubelerin ve iktisadi değerlerin büyüklüğünün göstergesidir.
Birileri bu dönemin zorlukları ile elbette mücadele edecektir.

Birileri de salgının bütün verilerini formüle etmeli, daha sonra gelecek salgın ve benzeri süreçlere yön vermek için gerekli donanımları elde etmek için çaba göstermelidir.

***

O zaman söyleyelim son sözü;

Zor günler bir sonraki zorluğun çözümüne gebe,
Salgın, salgınla mücadele için en büyük tecrübe!
 
 
 
 
 
 
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Adem Kulaberoğlu
  9 ay önce
  Metin bey katkınız için teşekkür ediyorum.
 • Metin ANAR
  9 ay önce
  Yaşanan zorluklar insanoğlu herdaim farklı çözümlere yönlendir. Zorluğun derecesi ne kadar büyük olursa araştırma derinliği ve farklı çözümler o derece fazla olur. Buda sıradan hayatın döngüsünde asla sahip olamayacağı tecrübe kazandırır. Bu sıkıntılardan yeterince ders alıp tecrübesini geliştiren toplumlumlar daha büyük felaketler karşısında gerekli önlemleri zamanında alıp azbir kayıpla atlaması aşıkar dır.