Reklam
Adem Kulaberoğlu

Adem Kulaberoğlu

Yazan

Dijital Uçurum

15 Nisan 2020 - 00:00

Değerli Okur,

2000’li yılların başından beri yoksulların iletişim teknolojilerine erişim konusunda zenginlere nazaran dezavantajlı oldukları dillendirilmektedir.

Zengin ve yoksul gençlerin arasındaki uçurumu ortadan kaldırma adına günümüze kadar çeşitli girişimlerde bulunulmuştur.

Bu dijital uçurumu ortadan kaldırma çabası toplum nazarında da değer bulmuştur.
 
***

Bu kapsamda birçok ülke, devlet okullarında teknolojiye yatırım yapma kararı almış, akıllı derslikler günden güne iyileştirilmiştir.

Birçok aile bu popülist yaklaşım ile evladının teknolojiden uzak kalmaması için daha çocuk yaşta telefon, tablet, bilgisayar gibi olanakları tedarik etmiştir.

Online eğitim veren Sanal Anaokulu projeleri nedeniyle bazı ülkeler teknolojinin nimetlerini okul öncesine taşımıştır.
 
***
 
Peki, teknolojiye yaklaşmanın doğru ve öğrenmeye katkı sağlayan bir yönelim olup olmadığını düşünme fırsatımız oldu mu?
 
Her şey sanal zekâ üzerinden dönüyor fakat ilkokulda evlatlarımızın elinde cep telefonunun olması, sanal zekâ potansiyellerine katkı sağlıyor mu?

Mağazadan satın aldığımız teknoloji ile büyüyen gençler matematik ve analitik düşünme alanlarında başarılı bir tablo sergiliyor mu?

Teknolojiye sınırsız erişim sağlayarak iyi bir teknoloji tüketicisi olmak, teknoloji üretme konusunda evlatlarımızın niteliğini arttırıyor mu?

Teknoloji bağımlısı gençler toplumla sosyal alış veriş yapabiliyor ve kendini toplumun içinde görüyor mu?

***

Değerli Okur,

Eğitim pazarında dijital uçurumu ortadan kaldırma meselesi slogan olarak kullanılıyor. Fakat bu sloganı kullananlar evlatlarını dijital dünyadan uzak tutuyor.

Teknoloji üretim merkezi Silikon Vadisi çalışanları çocuklarını teknolojiden uzak takta oyuncaklarla büyütüyor. Bu çocuklar sosyal medyadan uzak insan ilişkileri odaklı yetiştiriliyor. Teknolojiyi üretenler çocuklarını farklı fikir ve düşüncelere saygı duyma, daha geniş bakabilme gibi parametreler ile yetiştiriyor.

Matematik Köyü Projesi’nin kurucusu, İstanbul Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Ali Nesin, çocukların internetsiz yapamadıklarından dert yanan bir anneye şunları söyleyecektir.

-Bırakın sıkılsın! Sıkılırsa düşünür, düşünürse üretir!

***

O zaman söyleyelim son sözü;

Dijital uçurum pazarlama sloganından ibaret madem,
Evlatlarımız sıkılsın, düşünsün, üretsin der bu adem! 
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

 • 4 Yorum
 • Adem Kulaberoğlu
  9 ay önce
  Katkınız için teşekkür ediyorum Metin bey
 • Metin ANAR
  9 ay önce
  Teknolojinin bir sömürü aracı olarak insana hediye ettiği dij***al ve sanal dünya dediğimiz ortam hayatımıza kattığı bazı kolaylıkların yanında bizden bu kolaylıkların yanında çok çok daha fazla şey ***ürdüğü tahminimce düşünce jimnastiği yapan kime sorsak farkında olduğunu kabul eder.( Bu farkındalığı Eğ***imli ve ya eğ***imsiz farketmez televizyon izlemek yerine eline bir k***ap alıp okuyan yada ailece sohbet ortamında tartışan veya İnternete boş boş gezip beyin hücrelerini uyutacağna merak ettiği bir araştırma konusu bulup düşünce yeteneğini artırmak isteyen kişilerdir.)Sanal dünya bize çabuk teslim olacağımız hazlar verdiği için bu hazları içimizde yeterince hissedemiyoruz. Çünkü o hazlar hayallerimizin bereketli topraklarında büyümemiş, serpilmemiş, güçlenmemiş hazlardı. Hızla tadıyor, hızla unutan bir toplum oluyoruz. Dij***al dünyanın hızlı sunduğu hazlar olan eğilimimiz sebebiyle, Hazın tadına varmak için başında beklemek gerektiğini ne yazık çok az kişi anlayabidi.
 • Adem Kulaberoğlu
  9 ay önce
  Yunus bey, öncelikle katkınız için teşekkür ediyorum.rnrnElbette değişim dünya tarihinin en büyük gerçeği. Bu konuda size katılıyorum.rnFakat değişimin öncüleri evlatları için teknoloji sloganı atarken kendi evlatlarını teknolojiden uzak yetiştirmektedir.rnTeknolojiyi üretenlerin geleceğin ihtiyaçlarını daha iyi bildikleri kanaatindeyim.
 • Yunus genç
  9 ay önce
  Sanırım eğıtım ogretım de evrimleşecek. Z kuşağına 40 dk lik dersler çok geliyor. O 40 dk lik dersi 5 dk lik youtube videosuyla oğrenıyor zaten. Belki de çok fazla anal***ik düşünme yorum yapma kabiliyetine de ihtiyaçları olmayacak. Ezber yapmaya ihtiyaçları olmayacak. Çnkü herşey ellerinin altında artik. Mesela matematiği içselleştirmek yerine förmülleri cihaza yükleyip işi cihaza yaptırmak isteyecekler. Kalıbı koyacaklar . Ürünü cihaz ortaya çıkaracak. Yani demem o ki beklentilerinize belkide gerek yoktur zaten..