Reklam
Adem Kulaberoğlu

Adem Kulaberoğlu

Yazan

Mahatma Gandhi

19 Nisan 2020 - 00:00 - Güncelleme: 19 Nisan 2020 - 18:54

Değerli Okur,

"Siz kendi elinizle teslim etmedikçe, kimse kendinize olan saygınızı elinizden alamaz!"

Bu sözü ile karşılaşmam, Gandhi ile tanışmama vesile oldu. 72 yıl önce hayata gözlerini yumdu fakat düşünceleri ve fikirleri tazeliğini korumaya devam etmektedir.

***

Uygarlık kavramının iki yüzü vardır.

Biri şekille, süsle, hissettirdiği hazla ‘ben buradayım’ diye haykırır.

Diğeri ise, insana ve insanın özgürlüğüne verdiği değerle sessizce hissettirir kendini herkese.

‘Düzenli, temiz ve şerefli olmak için paraya ihtiyacımız yoktur.’ sözü Gandhi’nin uygarlık anlayışını ifade eder.

Mahatma Gandhi, işte bu sessizliğin gür bir şekilde sineleri ele geçirişinin adıdır.

Londra’da avukatlık eğitimini alan Gandhi’ye batı uygarlığı hakkında ne düşündüğü sorulduğunda ‘Olsa iyi olurdu.’ cevabını verecektir.

***

1900’lı yılların başında daha bağımsızlığını ilan edememiş bir Hindistan vardı. Güneş Batmayan Ülke, Hindistan’ı da sömürmeye devam ediyordu.

Gandhi, 1921 Hint Ulusal Kongresinin başına geçti ve Hint halkını bilinçlendirerek İngiliz egemenliğine karşı bağımsızlık mücadelesi veriyordu. Bağımsızlık ve özgürlük Gandhi için nefes kadar değerlidir. Büyük bir hürriyet kahramanı olan Gandhi, ne pahasına olursa olsun hürriyetin hiçbir zaman değerinden daha pahalı olamayacağını ifade ediyordu.

Gandhi şiddetin her türlüsünü elinin tersi ile itiyordu. ‘Şiddet göstermeme, inancımın birinci maddesidir!’ diyecek kadar şiddet düşmanı idi. Adaletsiz rejimlerin sadece adaletle yıkılabileceği inancını taşıyan Gandhi’nin bütün tavırları barışçıldı.

‘Haksızlığa sapıp bütün insanlar beni takip edeceğine, adaletle hareket edip tek başıma kalırım!’ diyebilecek kadar hakperest ve insancıl Gandhi, canlılara zarar vermekten çok çekinirdi.

'Dünya herkesin ihtiyacı kadarını sağlar, herkesin hırsını karşılayacak kadarını değil.' sözü Gandhi'yi özetlemeye yeter. Adalet Gandhi için en değerli varlıktı.

30 Ocak 1948 de hayal ettiği bağımsız bir Hindistanı çok ta yaşayamadan hayata veda edecektir.

***

Değerli Okur,

'Dünyada görmek istediğiniz değişimin kendisi siz olun' diye tembihler takipçilerine Gandhi.

Değişim olacaksa eğer, yönünü insana çevirmelidir, Gandhi'nin çevirdiği gibi! 

Hakikate, adalete, kendine saygıya çevrilirse yön, insan aradığı özgürlüğü kendi içinde muhakkak bulacaktır!


 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Metin ANAR
    9 ay önce
    Özgürlük güç alinde iken adeleti sağlamak adaletle yönetmektir. Bence en büyük özgürlük budur yoksa başka toplumları sömürerek elde edilen güç ben vahşiliktir. Her zaman batının ve özellikle İngiliz halkı tarafında sömürü len hindistan mahatma gandhinin lideriğinde hint toplumuna aşıladığı bağımsızlık ve özgürlük ruhu ile mücadelede ederek bu sömürüden kurtulmuş ve bağımsızlığını kazanmıştır. Her zaman şiddete karşı olan Gandhi anlaşılan hınt toplumuna yatirince öğretmemiş daha doğrusu Gandhi yi yeterince anlamamaları ne kadar üzücü. Hintli bayan göreşçi onları her zaman sömüren batıyı, ingilizi değil de hak ve adeleti emreden Müslümanlığı korona virüse benzetmesi bünün en büyük örneği maalesef