Reklam
Adem Kulaberoğlu

Adem Kulaberoğlu

Yazan

Hasta Adam ABD

04 Haziran 2020 - 09:45

Değerli Okur,

Bir zamanlar ‘Hasta Adam Osmanlı’ temasını bütün dünyaya empoze etmeye çalışan öğretinin fikir dünyası bugünün varlık ve diplomasi üstünlüğüne rağmen çürümeye devam ediyor. Çürüyor çünkü hem Avrupa'nın hem Amerika’nın öğretileri doğru zeminde değil.

Amerika gibi Emperyalist ülkeler küresel arenada söz sahibi olsalar da iç meselelerini doğuran yaklaşım hatalarından dolayı ideali temsil vizyonunun tarih boyunca uzağında kalmıştır. Bilim ve teknolojinin ellerinde olması onları bu vizyona yaklaştıramıyor bile. Soruyorum size sürdürülebilir ve insani olmayan hangi söylem hayatına devam edebilir ki?

***

Amerika’daki 250 yıllık ‘Siyah Öfke’ tekrar zıplatılmış durumda. Trump’ın sözlerine bakılırsa bu sürecin daha da büyütülmesi planlıyor olmalı. Toplumsal tansiyon fazlasıyla yüksek.

80 kentte olaylar devam ediyor. Son bir haftada 70 polis aracı ve 15 bina ateşe verildi. Dün New York şehrinde 1000’e yakın gösterici gözaltına alındı.

Beyaz Saray’ın önündeki eylemler ve kalabalıklar birilerini korkutmuş olmalı ki Gizli Servis başkan Trump’ı sığınağa indirmek zorunda kaldı. CNN bu bilgiyi halka duyurdu.

Kıvılcım, beyaz bir polis memurunun yere yatırdığı siyah adamın boğazına dizi ile bastırarak öldürmesi ile ortaya çıktı. Fakat asıl neden bu değil.

Asıl neden sosyal adaletsizlik. Amerika'daki siyahların oranı %13 olmasına rağmen Kovid19 hastalığından ölenlerin siyahi olma oranı %56. Bu veri olan biteni açıklamaya yetmiyor mu?

Siyah beyaz ırkçılığı sağlık imkanlarından yararlanma durumuna kadar indirgenmiş durumda. Kişisel fikirlere, özgürlüklere ve serbest teşebbüse bu denli önem veren bir ülke neden sağlık imkanlarını sunarken ırkçılık yapması düşünce yapısındaki hastalığı işaret etmektedir.

***

Değerli Okur,

Bilim, teknoloji ve parayı elinde sıkıca turan bir ülkenin yıkılışı elbette kolay olmayacaktır. Fakat Amerikan öğretisinin başarısızlığı ve hastalıklı oluşu bu eylemler vasıtasıyla bir kez daha bütün dünyaya sergilenmektedir.

Küresel anlamda yeni bir söylem hayal edenler için bu süreç önemli bir fırsattır.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum