Reklam
Adem Kulaberoğlu

Adem Kulaberoğlu

Yazan

Garanticilik Virüsü

20 Nisan 2020 - 00:00

Değerli Okur,

Korona virüs salgını münasebeti ile yaşadığımız zorlu süreç bütün dünyayı ciddi anlamda sarsmıştır.
Bu sarsıntıdan özellikle girişimci gençler de nasibini almıştır. Bunun nedeni, korona virüsten önce var olan, sonra da varlığını koruyacak olan, aynı zamanda salgın sebebiyle etkisi artmaya devam eden garanticilik virüsüdür.
Bu virüsün taşıyıcıları korona virüste olduğu gibi gençler değil, toplumun erişkin kesimidir.

***

Geçenlerde bir araştırma okudum.

Altı maymunu bir odaya koymuşlar. Tavana muz asıp altına da bir merdiven koymuşlar. Muzu gören her maymun merdivenden tırmanmaya başlamış. Her tırmanışta yukarıdan bir kova su boşatmışlar. Sırayla bütün maymunlara aynı işlemi uygulamışlar. Hepsi muzu alamadan ıslanmış ve kaçmış.

Sonra odadan bir maymunu çıkartıp, ıslanma sürecini görmemiş bir maymun koymuşlar. Acemi maymun muzu görünce merdivene koşmuş. Diğer beş maymun su gelecek diye acemi maymunu bir güzel dövmüş.

Odada eski maymunlardan biri daha çıkartılıp yeni bir maymun daha alınmış. Yeni gelen ilk maymun ikinci maymunu daha merdivene yönelmeden saldırmaya başlamış.

6 maymunu da teker teker değiştirmişler ve artık odada ıslanma fiiline maruz kalmış hiç bir maymun kalmamış. Her değişim yeni gelene saldırı ile sonuçlanmış.

***

Değerli Okur,

Toplumumuzu maalesef maymun ettiler.
İnsanlar, yeni bir adım atmak isteyene hücum ediyor.
Yeni bir girişim içerisinde bulunmak isteyene nedenini dahi bilmeden sopa gösteriyor.
Devlete sırtını dayamayı en büyük güvence olarak sayıyor.
Garanticilik virüsünde test sonucu pozitif onanlar, topluma negatif enerji vermeye devam ediyor.

***

Değerli Gençler,

Ne olursa olsun, sizlere güvenimiz tamdır.
Akıllarınız bilim, ruhlarınız azim ile dolu olduğu sürece sizler üretmeye devam edeceksiniz.
Garanticilik kalıbından çıkıp ülkeniz için katma değer üretmenin yollarını arayacaksınız.
Topluma kulak verip ümidinizi kaybetmeyeceksiniz.
Mustafa Kemal Atatürk'ün Gençliğe Hitabe'de belirttiği gibi;
''Muhtaç olduğunuz kudret, damarlarınızdaki asil kanda mevcuttur!''

 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Adem Kulaberoğlu
  9 ay önce
  Metin bey, katkınız için teşekkür ediyorum.
 • Metin ANAR
  9 ay önce
  Girişimcilik içindeki devi harakete geçirmek, tüm zorluklara karşı yılmadan devam etmektir. Küçükken içimizdeki bu dev saatlar içinde ülke yıkıp ülke kurabilecek kadar bir başarma azmi veriyor du bize. İçimizdeki o azim ve başarma duygusuna sahip olan o devi ilk hatamızda ilk darbeyi en yakınımızdan yedi maalesef. Okul yıllarında o en verimli ve yerinde duramayan devi (bazılarını tenzih ederek) hocalarımız not kesme korkusuyla ***iraz etmeme yi düzene uymayı öğreterek dahada uysalaştırdılar maalesef. İş hayatına atılınca da işsizlik korkusuyla zaten yeterince uysalaştırdıkları devi tam anlamıyla uyutarak öğretilmiş çaresizliği aynen hikaye de anlattığın hiç İslanmamasına rağmen muzu almaya çalışan bir çıkarsa hemen saldırması gerektiğini öğrenen maymun gibi öğrettiler. Ama öğrenilmiş çaresizlik varsa öğrenilmiş başarıda vardır. Suçu hayata atıp sürüye katılmaktansa başarıya odaklanıp içindeki devi tekrar uyuandıramı başarmalıyız.