Reklam
BURHAN AKMAN ☫

BURHAN AKMAN ☫

Tanınmış Yazar ✔

BATI MEDENİYETİ

28 Haziran 2020 - 15:02

        Hepimiz onu, nefes alamıyorum sözleriyle tanıdık. George Floyd! Beyaz polis, Floyd'u nefessiz bırakarak yaşamına son verdi. Bu son yaşanan üzücü hadise, bize artık bazı durumlarda izleyici kalmamamız gerektiğini fısıldamaktadır. ABD'nin yaşından fazla ırkçılık geçmişi var. Şimdi gelin hep beraber biraz geriye gidelim. ABD, 4 Temmuz 1776'da kuruldu. 15. yüzyıldan itibaren 13 milyon Afrikalı, Amerika kıtasına köle olarak getirildi. Toplamda 2.5 milyonu ise “Atlantik Köle Ticareti” sırasında hayatını kaybetti. ABD 1776'da kurulurken kölelik ise 1865'te kaldırıldı, ama belli ki kafalarda bu zihniyet hala yaşıyor.
            1960’larda siyah hareketinde iki isim öne çıkmıştır. Malcolm X ve Martin Luther King. 1965'te Malcom, ondan üç yıl sonra da Luther, suikast ile hayatını kaybetmiştir. ABD’de ırkçılık sadece Afro-Amerikalılara yöneltilmiyor. Özellikle koronavirüs salgınıyla Asyalılara uygulanan ayrımcılık da had safhaya çıkmıştır. Asyalıların, temiz ve hijyenik olmadığı söylenir. Hatta ülkede Asyalılara, “Sarı Vahamet” denilmeye başlandı. 
          Temelleri ırkçılık üzerine atılan ABD'de, ırkçılık ve ayrımcılık şekil ve boyut değiştirdi ancak maalesef değişen pek de bir şey yok. İtidal tavsiye etmek yerine, ateşe körükle gitmeyi tercih eden Trump, ulusal muhafızları işaret ederek, tehdit diline başvurmaya devam ediyor. 
          Barbar Modern Medeni kitabında da değinildiği üzere, Avrupa'ya insanları getirip büyük expolarda ve daha sonra da insanat bahçeleri denen hayvanat bahçelerinde onları teşhir ettiklerini ve özellikle de 1840-1850'li yıllardan itibaren Avrupa'nın bütün başkentlerinde insanat bahçelerinin kurulduğunu biliyoruz. İlginçtir bu rezaletin son örneği yakın bir zamanda 1958’de Brüksel’de olmuş. Afrika, Filipinler, Kutuplar ve Kongo'dan insanları kendi topraklarından koparıp, Avrupa'nın başkentlerinde insanat bahçesi adını verdikleri mekanlarda sergilemişlerdir. 
          Allah hiçbir ırkı köle, diğerin ise efendi olarak yaratmamıştır. Kur’an’ın hiçbir yerinde sınıflı, imtiyazlı bir toplum veya milletten bahsedildiğine dair en küçük bir emare yoktur. İslam inancında, maddi veya manevi derecesi ne olursa olsun hiçbir insan, ırk, renk, cinsiyet, millet veya yaşadığı coğrafya sebebiyle, kendini üstün görme ve diğer insanları aşağılama hakkına sahip değildir.

        Birbirimizi sevmemiz için birbirimize benzememiz gerekmez. Farklılık bilakis zenginliktir. Ne güzel söylemiş Hazreti peygamber (s.a.v): Beyazın siyah olana, siyahın da beyaz olana hiçbir üstünlüğü yoktur. “Yaratılanı sev yaradandan ötürü” düsturunu şiar edinmeyip, medeniyeti üstlenmek… Sizce ne kadar sahici?

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

 • 7 Yorum
 • Gülsüm Arı
  9 ay önce
  Keşke herkes senin gibi ince düşünebilse dayıcım kalemine ellerine sağlık:))
 • Firdevs Akar
  9 ay önce
  Çok önemli mercek tutulması gereken bir konuyu açıklamışsınız, kaleminize sağlık. :)
 • Emirhan AKMAN
  9 ay önce
  Kalemine sağlık dayıcım. Çok güzel olmuş. Tekrar tekrar okumama rağmen bir türlü doyamıyorum.
 • Emirhan Akman
  9 ay önce
  Kalemine sağlık dayıcım. Tekrar tekrar okuyorum fakat bir türlü doyamıyorum. Çok güzel olmuş
 • Emirhan Akman
  9 ay önce
  Kalemine sağlık dayıcım. Tekrar tekrar okuyorum, bi türlü doyamıyorum. Çok güzel olmuş.
 • Yasin Arı
  9 ay önce
  Kalemine sağlık dayıcım çok güzel yazmışsın
 • Didem balkış
  9 ay önce
  Tebrikler