Reklam
BURHAN AKMAN ☫

BURHAN AKMAN ☫

Tanınmış Yazar ✔

Gizemli Vergi Rekortmenleri

05 Şubat 2021 - 12:00

Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB), 2019 vergilendirme dönemi için gelir ve kurumlar vergisi rekortmenleri listesini açıkladı. 2019'da kurumlar vergisi rekortmeni 11.1 milyar TL vergi ödeyen Merkez Bankası olurken ikinci sırada da bir başka kamu kurumu olan Ziraat Bankası yer aldı.

Kurumlarda ilk 10'un 7'si banka!
Bankaların kâr etmesi demek, banka dışındaki şirketlerin ve vatandaşların daha az para kazanması anlamına gelmektedir. Çünkü banka dışındaki şirketler ile vatandaşlar yüksek faiz ödeyerek daha yüksek maliyetlere katlanıyorken bankalar bu maliyetleri kâra çeviriyorlar. Temennimiz bankaların değil, üretim yapan kuruluşlarımızın vergi rekortmeni olmaları yönündedir. Ülkemizin kalkınması ve büyümesi öncelikle çok daha fazla üretimin yapılmasına bağlıdır.

Kamu ihaleleriyle adını duyuran şirket patronlarının isminin listede yer almaması dikkat çekici.
Türkiye'de büyük kamu ihalelerinin neredeyse hepsini alan ve dünyada en çok kamu ihalesi alan bunun yanı sıra gelir ve servetleri bakımından da şirketler sıralamasında ilk 10'a giren Cengiz, Limak, Kalyon, Koç, Sabancı ve MNG patronlarının isimlerinin açıklanan vergi rekortmenleri arasında yer almaması şaşırtıcı!

Vergi rekortmenleri listesinde isminin gizli kalmasını isteyenlerin sayısı ise her yıl artıyor.
Eskiden “Ülkemi seviyorum, vergimi ödüyorum sloganıyla” listeye girmek itibar göstergesiyken, son dönemde vergi şampiyonlarının gizli kalmayı tercih etmesi de ilginç bir detay. Vatan sevgisi, üzerinde yaşanan toprağı sahiplenme hissidir. Bu his sayesinde vatandaş, devletin yaptırımına gerek kalmadan vergiye gönüllü uyum sağlayabilir.
Alman maliyeci Wagner diyor ki, “Toplumsal adalet ile vergi adaleti arasında sıkı bir ilişki var.”
Devlet, vergilerle adaletsizliği ortadan kaldırabilir. Gelir dağılımını iyileştirici, vatandaşlar üzerinde aşırı yük yaratmayan güçlü bir vergi sistemi oluşturmalı ve vergi kayıp kaçağını minimize etmeli. Çözemediğimiz bir meselenin göremediğimiz bir sebebi olabilir diyerekten etkin bir denetim ve cezalandırma mekanizmasının varlığı caydırıcı olacaktır.