Reklam
Reklam
BURHAN AKMAN ☫

BURHAN AKMAN ☫

Tanınmış Yazar ✔

İllâ Edep!

25 Şubat 2020 - 18:28

Kaygusuz Abdal der ki:
Edepli ol can isen
Hakk’ı bil insan isen
Müştak-ı sultan isen
Var edep öğren, edep
       Son zamanlarda başta sosyal medyada olmak üzere birçok yerde toplumun büyük bir kesimini rahatsız eden, kendi dışında kalanları boş beleş diye yaftalayan, malayani ve sarkastik ifadelerde bulunanlara birkaç söz söylemek istiyorum:
      Bu tarz insanların paylaşımlarını üzülerek görüyor ve okuyorum. Nice tahsilsiz, onların tabiriyle "üniversite mezunu" olmayan insan var ki onları suya götürür susuz getirir. Hatta edebiyle adabıyla onlar gibi insanları cebinden çıkartır. Yapmayın hoş olmuyor şık durmuyor bu ifadeler ve paylaşımlar. ”Cennet annelerin ayakları altındadır” hadisinden, “Anne seni şuraya alalım seviyesine ne ara geldik?
Ne diyor Yunus Emre:
Girdim ilim meclisine
Eyledim kıldım talep
Dediler ki ilim geridedir
 İlla edep illa edep.
         Beşer olmak başka insan kalmak başka başka şeyler. Edep ve ahlak eğitimi almadıktan sonra insanlık makamı boş kalır. Eğitim verdiğimiz tüm talebelerimize evvela ahlâklı olmayı öğretip ve bu erdemi bilgiden pratiğe taşımaları için azami gayret göstermeliyiz. Bu minvalde çalışmalar yapabilirsek ancak  çağımızın kanayan yarasına merhem olabiliriz. Unutmamalıyız ki, Bir dirhem ilim, bin okka edebe muhtaçtır.
           Son olarak Üstad Mehmet Akif Ersoy’un dünden bugünü görerek onlar gibi insanlar için söylediği sözüyle kapatalım:  "Ne ibrettir, kızarmak bilmeyen çehren, bırak kardeşim tahsili; git önce edep önce haya öğren."
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum