Reklam
BURHAN AKMAN ☫

BURHAN AKMAN ☫

Tanınmış Yazar ✔

KORONA VE ARKADAŞLARI

01 Nisan 2020 - 11:25

       Dünyanın dört bir yanında yeni bir salgının (korona virüsü) korkusu hakim. Çin’den sonra Avrupa'yı da etkisi altına almaya başlayan bu salgın, şimdiden on binlerce ölü ve milyonlarca vakaya sebep oldu. Ama dünya bu korkuya yabancı değil. Gelin sizi birazcık geçmişe götüreyim. Geçmişte yine milyonlarca kişinin ölümüne neden olan onlarca salgın var. Bunlardan birkaç tanesini sizinle paylaşmak istiyorum. Dünya tarihinde en çok can alan salgın veba. Özellikle Roma döneminde milyonlarca kişi vebadan hayatını kaybetti. Ortaçağ'da veba, Çin'den çıkan gemilerle Avrupa'ya taşındı. Vücutta oluşturduğu yaralar nedeniyle “kara ölüm” adı verilen veba, Avrupa nüfusunun üçte birini yok etti. İstanbul'a da sıçrayan bu salgın, o dönem dünyada 100 milyon kişinin ölümüne neden olmuştur.
        Tarihte en çok ölüme sebep olan bir diğer salgını ise İspanyol gribidir. Domuz gribinin alt türü olan bu hastalık, 1918 sonrasında 50 milyon kişinin ölümüne neden olmuştur. Bu sayı birinci Dünya Savaşı'nda hayatını kaybedenlerin üç katından fazla. Bu salgın Amerika'da başlayıp tüm dünyaya yayılmıştır. Fakat salgına İspanyol gribi adının verilmesi ise salgının sadece İspanyol gazetecilerin haber yapmasından ibarettir. Çünkü İspanya o dönem I. Dünya Savaşı'na katılmamış ve gazetelere sansür uygulamamıştı.
         Günümüzde hala etkisi görülen bir diğer salgın ise AIDS. 1981'den beri yaklaşık 30 milyon insan bu hastalıktan hayatını kaybetti. Hastalık için dört ayrı aşı üretilmesine rağmen, hala kesin bir tedavisi yok.
        Dünyayı sarsan bir diğer salgın ise çiçek hastalığıydı. Avrupalı istilacılar Amerika kıtasına götürdükleri mikrobu yerli halka bulaştırdı. Hatta o dönem İngiliz generalin çiçek mikrobu taşıyan battaniyeleri kızılderelilere vererek soykırıma neden olduğu iddia edilmiştir. Bu hastalık dünyanın çeşitli yerlerinden 100 milyon kişinin ölümüne sebep olmuştur.

        Ve şimdi dünya yeni bir tehdit altında…  Literatürdeki adı Covid -19, dünya onu koronavirüsü olarak tanıyor. Karantinaya alınan ülkeler, ertelenen uluslararası spor müsabakaları, festivaller hatta olimpiyatlar... Bu salgının henüz bir tedavisi veya aşısı yok. Dolayısıyla en iyi tedavi, virüsü yalnızlığa iterek, onu kendi haliyle baş başa bırakmaktır. Virüsün gezmesine izin vermeyelim. Bunun için de;  #evdekalVan,
#evdekalTürkiye, #hayatevesığar diyoruz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

 • 14 Yorum
 • Fatma Betül
  11 ay önce
  Hocam ellerinize sağlık çok güzel yazmışsınız
 • EEylül
  1 yıl önce
  Hocam emeğinize sağlık
 • EEylül Köse
  1 yıl önce
  Burhan Bey, yazılarınızı çok beğeniyorum okuyucuyu hem en derine ***ikliyor aynı zamanda hemde derinden etkiliyor.Bu güzel yazı becerinizi ve yazma konusundaki yeteneklerinizi tebrik eder vee devamıni arzederim.
 • eylul
  1 yıl önce
  En derine ıtikliyor sürüklüyor yazıyor * da
 • Musab Bera Oluğ
  1 yıl önce
  hocam elinize sağlık çok güzel olmuş
 • Eren Erdoğmuş
  1 yıl önce
  Hem bilgilendirici hem de çok güzel anlatımıyla efsane olmuş
 • Zeynep naz
  1 yıl önce
  Hem bilgilendirici hem de çogüzel anlatımıyla efsane olmuş .Ellerine sağlık ...
 • Arda İp
  1 yıl önce
  Burhan bey yazılarınızı çok beğeniyorum. Tüm insanlık için tüm mantıklı sözleri,söylemleri siz yapıyorsunuz. Okuyucuyu hiç bir zaman sıkmıyorsunuz.
 • ezgi çoban
  1 yıl önce
  hocam her gün bilgimize bilgi katıyosunuz teşekkür ederiz.
 • Aslı Soykan
  1 yıl önce
  Yazılarınızı yakından takip ediyor, bir sonraki yazınızı heyecanla bekliyorum elinize sağlık hocam
 • Hayri köseoğlu
  1 yıl önce
  Akıcı kaleminiz ve okuyucuyu sıkmayan dilinizden ötürü tebrik ederim. Yolunuz açık olsun.
 • İmran kurşun
  1 yıl önce
  İşin ciddiyetinin anlaşılması açısından çok güzel bir yaklaşım kaleminize sağlık
 • Akman
  1 yıl önce
  Teşekkür ederim
 • Emirhan Akman
  1 yıl önce
  Burhan Bey yazılarınızı çok beğeniyorum. Yazılarınızı tekrar tekrar okuyorum. Kaleminize sağlık.